کمپرسور پیستونی ایستاده یا خوابیده ؟

در واقع کمپرسورهای هوای فشرده از نظر حالت مخزن به دو دسته خوابیده و ایستاده تقسیم می‌شوند که از نظر کارایی تفاوتی ندارند. دو مدل کمپرسور ایستاده و خوابیده با تکنولوژی ساخت یکسان دارای کارایی کاملا مشابه هستند ولی کاربردشان می‌تواند متفاوت باشد. کمپرسورهای خوابیده به دلیل اینکه مساحت بیشتری نسبت به کمپرسورهای ایستاده اشغال می‌کنند برای کارگاه‌های کوچک توصیه نمی‌شود اما جابجایی و حمل کمپرسورهای خوابیده به مراتب آسان‌تر بوده و برای مشاغلی مانند نقاشی که نیاز به جابجا کردن کمپرسور دارد پرکاربردتر هستند. در مقابل کمپرسورهای ایستاده فضای کمتری اشغال کرده و برای کارگاه‌هایی مانند کارگاه قاب‌سازی مناسب هستند که در آن‌ها نیازی به جابجایی کمپرسور نباشد.

کمپرسور اسکرو یا کمپرسور پیستونی

برای انتخاب بین کمپرسور اسکرو یا کمپرسور پیستونی باید حجم هوای مورد نیاز دستگاه‌های کارگاه خود را در نظر بگیرید در در صورتیکه که حجم هوا از 1200لیتر بر دقیقه کمتر بود و نیازی به روشن بودن دائمی کمپرسور ندارید بهترین انتخاب برای شما کمپرسور پیستونی است.

درکاربردهای صنعتی نیز اگر حجم هوا از 1200لیتر بر دقیقه بیشتر باشد باید از کمپرسور اسکرو استفاده نمایید زیرا صدا و استهلاک کمتری به نسبت کمپرسور پیستونی دارد.

کمپرسورهای هوای فشرده با سیلندر پیستونی برای استفاده طولانی یا کار دائم به هیچ عنوان مناسب نیستند. بنابراین برای دستگاه‌ها و ماشین آلات که نیاز به مصرف هوای فشرده و به صورت دائم دارد بهترین انتخاب برای شما کمپرسور اسکرو می‌باشد.

کمپرسوهای پیستونی بیشتر مناسب مشاغلی همچون کارگاه‌های کوچک صنعتی، تعمیرگاه‌های خودرو، کسب و کارهای کوچک، ساخت و ساز ساختمان می‌باشد.

کمپرسورهای  ایستاده بیشتر مناسب برای کاربردهای صنعتی با ظرفیت پایین، کاربردهای تعمیراتی، راه اندازی پمپ‌ها و ادوات سبک و سیستم‌های پنوماتیکی است.

در تعیین قیمت کمپرسورهای ایستاده فاکتورهایی مانند: بلوکه هواساز یا واحد هواساز کمپرسور، الکتروموتور کمپرسور و مخزن باد کمپرس جزو عوامل تاثیرگذار بر قیمت هستند.

.

دسته بندی اصلی کمپرسور

کمپرسورها به دو دسته اصلی دینامیک و جابجایی مثبت تقسیم می‌گردد.در دسته بندی جابجایی مثبت کمپرسور پیستونی قرار دارد که به سه دسته تک مرحله ای ، دومرحله ای و دیافراگمی تقسیم می‌گردد که در ادامه ابتدا به دسته بندی رایج کمپرسور و سپس به توضیحاتی درباره تک مرحله‌ای و دومرحله‌ای بودن کمپرسور  می‌پردازیم.

شاید در ابتدا شما با تنوع کمپرسور سردرگم شوید ولی با دسته‌بندی مختلفی که برای کمپرسورها معرفی می‌کنیم به شما در انتخاب کمپرسور مناسب کمک میکند

1 – سرعت ثابت یا سرعت متغییر

2 – تک مرحله‌ای یا دو مرحله‌ای بودن

3 – سیستم قدرت

4 – نوع ساختار یا هرمتیک، سمی هرمیتک و باز بودن

5 – سیستم خنک‌سازی کمپرسور یا هوا، آب و روغن

6 – روش روانکاری کمپرسور

در ادامه با توضیحات کامل سعی داریم تا به شما برخی از این دسته بندی را معرفی نماییم.

کمپرسور پیستونی خود به سه دسته هرمتیک، سمی هرمیتک و باز تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی تک به تک آن می‌پردازیم:

کمپرسور هرمتیک

در این نوع کمپرسور موتور و کمپرسور هر دو در یک محفظه استیل قرار دارد و در درون این محفظه استیل پلمپ شده است از معایب این کمپرسور در صورت خرابی قطعات داخلی قابل تعمیر نیستند.

کمپرسور سمی هرمتیک

در این نوع کمپرسور موتور و کمپرسور هر دو در داخل یک محفظه قرار میگیرند و در صورت خرابی قطعات داخلی قابل تعمیر است.

کمپرسور باز

در این نوع کمپرسور بیشتر در معرض نشت قرار دارد. در این نوع کمپرسور روغن از نشت گاز جلوگیری می‌کند و درصورتی که برای مدت طولانی مورد استفاده قرار نگیرد روغن بخار شده و در محل‌های بسته شدن بدنه کمپرسور نشتی به وجود می‌آید.

تک مرحله‌ای

این نوع از کمپرسور در فرایند متمرکز کردن گاز فقط از یک طرف پیستون استفاده می‌کند.

دو مرحله ای

در این نوع از کمپرسور برای متراکم کردن گاز از هر دو طرف پیستون استفاده می‌کند.

نکاتی که در هنگام خرید کمپرسور باید به آن دقت نمایید

در هنگام خرید کمپرسور باید به عواملی مانند: شرایط اقلیمی مانند رطوبت هوا و محلی که کمپرسور در آن قرار میگیرد، حجم هوای مورد نیاز بر واحد زمان یا ظرفیت کمپرسور، تعیین میزان فشار مورد نیاز سیستم، در نظر گرفتن مدت زمانی که کمپرسور باید روشن باشد و مدت زمانی که کمپرسور باید در استراحت باشد، در نظر گرفتن ضریب نشتی در لوله کشی و دستگاه‌های مصرف کننده، میزان تولید صدا و لرزش کمپرسور، هزینه تعمیرات و نگهداری کمپرسور، میزان اسب بخار دستگاه، فشار هوا، حجم هوا، تک مرحله‌ای و یا دو مرحله ای بودن دستگاه، مورد توجه قرار بگیرد.

برای خرید کمپرسور ایستاده نیز باید عواملی همچون واحد هواساز کمپرسور، میزان فشار تولیدی مورد نیاز، ظرفیت هوادهی کمپرسور باید توجه نمود. شما میتوانید برای خرید بهترین نوع کمپرسور به عواملی همچون: صدای پایین دستگاه، لرزش کم درهنگام روشن بودن و فعالیت دستگاه، مصرف انرژی پایین، تولید هوای فشرده با کیفیت بالا، توجه نمایید

معایب کمپرسور پیستونی ایستاده مسبت به کمپرسور خوابیده

این دسته از کمپرسورها به علت قدیمی بودن قاعدتا دارای نواقصی هم هستند، نواقصی همچون بازدهی پایین به خاطر نشتی پیستون و سیلندر و همچنین منقطع بودن عملکرد نسبت دیگر کمپرسورها پایین‌تر است.

یکی دیگر از معایب این کمپرسورها اشغال فضای زیاد است این دسته از کمپرسورها بعلت طراحی از قطعات زیادی تشکیل میشود که این عامل موجب اشغال فضای زیاد و همچنین وزن بالا در کمپرسور می‌شود.

به علت منقطع بودن علمکرد دستگاه کمپرسورهای پیستونی سروصدای بالایی دارند همچنین این دستگاه‌ها به ورود مایعات حساس بوده و به محض ورود آب و یا هر مایع دیگری اقدام به ایجاد سروصدا کرده و صورت ادامه کار پیستون‌ها و بدنه سیلندر دچار آسیب میشود.

شاید یکی از بزرگترین معایب استفاده از این دستگاه‌ها هزینه بالای تعمیر و نگهداری آن‌هم به خاطر ساختار پیچیده کمپرسورهای‌ پیستونی و تعمیر آن شاید مقرون بصرفه نباشد.

جمع بندی نهایی

 

کمپرسور پیستونی به ازای ظرفیت از قیمت پایین‌تری برخوردار است و در نتیجه بازدهی آن کاهش می‌یابد.لرزش این نوع کمپرسور زیاد بوده و بازه ظرفیت موجود کم تا زیاد است. ولی این دسته از کمپرسورها در صنایع مختلفی کاربرد دارد و به دلیل اینکه در ظرفیت‌های متنوعی تولید میشود می‌توان از یخچال‌های کوچک خانگی تا سردخانه‌های بزرگ از این کمپرسور استفاده نمود. در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع کمپرسورها آشنا نماییم و به سوال کمپرسور پیستونی ایستاده یا خوابیده کدام بهتر است پاسخ دهیم. امیدواریم این موارد در هنگام انتخاب و تهیه کمپرسور به شما کمک نماید.