تجهیزات تعمیرگاه مدرن شامل چه مواردی میشود؟

برای داشتن تعمیرگاهی به روز بسته به فضای داخلی و خارجی و همچنین میزان بودجه ای که قرار است صرف این امر شود، می توان شرایط مختلفی را برای تجهیز کردن مرکز تعمیرگاهی در نظر گرفت. در ادامه ما شما را با تعدادی از تجهیزات تعمیرگاه آشنا می کنیم.

 • کمپرسور باد
 • جک های دوستون و چهارستون
 • موتور درآر
 • استند موتور
 • جک سوسماری
 • بکس بادی
 • ترکمتر
 • پرس هیدرولیکی
 • قطعه شور

معرفی تجهیزات تعمیرگاه مدرن

کمپرسور های باد را فراموش نکنید!

کمپرسور باد یکی از مهم ترین تجهیزات تعمیرگاه به روز و مهم است. کمپرسور شما را برای ورود به دنیای ابزار و تجهیزات پنوماتیکی حرفه ای و گسترده ای که در بازار موجود است آماده می کند. کمپرسورها بسته به نیاز آن تعمیرگاه میتواند از نوع پیستونی , اسکرو و .. باشد .یک تعمیرکار برای کار با بکس های بادی جغجغه های بادی و…. نیاز مبرم به کمپرسورباد دارد. برای مشاهده انواع کمپرسور ها به بخش تجهیزات هوای فشرده مراجعه نمایید

جک دو ستون و چهار ستون

هراندازه که به کار کردن با خودرو و انجام امور تعمیراتی علاقمند باشید، خزیدن زیر خودرو برای انجام تعمیرات کار جالبی نیست. استفاده از جک های بالابر هم میزان تسلط تعمیرکار روی انجام امور مربوطه را افزایش داده و هم به مدرنیزه شدن امور تعمیراتی و مرکز سرویس کمک می کند. علاوه بر آن به دلیل ایمنی بالای بالابر ها و قفل خودکار طراحی شده روی محصول، کار کردن در زیر آن با اطمینان بیشتری همراه است. این بالابرها توسط برق و یک پمپ هیدرولیکی به راحتی تا چندتن بار را حمل می کنند

 • از جک دوستون میتوانید در  اگزوز سازی،تعویض لاستیک،تعویض روغن و بازدید زیر ماشین استفاده نمایید.جک های دو ستونه از نظر ایمنی با توجه به قفل کن های دو طرفه بسیار بالا بوده ولی برای استفاده در طولانی مدت پیشنهاد نمیشود.
 • از جک چهارستون میتوانید در جلوبندی سازی،میزان فرمان ،جهت بازدید چهار چرخ ماشین استفاده نمایید.جک های چهار ستون مجهز به صفحات لغزان برای بررسی عملکرد چرخ خودرو میباشد.علمکرد ایمنی این جک ها به دلیل قفل شدن ستون ها بسیار بالا بوده و این جک ها در تعمیرگاه های بزرگ ونمایندگی ها کاربرد زیادی دارد..

موتوردرآر لازمه های یک تعمیرگاه

دستگاه جک موتور درآر یکی از ابزارهای مهم کاربردی در تعمیرگاه ها میباشد که برای انجام تعمیرات و یا پیاده کردن موتور جهت تعمیر و جاگذاری موتور تعمیر شده یا نو از آن استفاده میشود. دستگاه جک موتور درآر با اسامی مختلفی چون جرثقیل موتور درآر و جک موتور درآر برقی شناخته میشود. همچنین از جک موتور درآر در عملیات بلند کردن و یا جابجایی اجسام سنگین در تعمیرگاه استفاده میشود.

تعمیرگاه ماشین و تجهیزات آناستند موتور

استند موتور یا نگهدارنده موتور دستگاهی متحرک با طراحی خاص است که جهت تعمیر اساسی موتور و همچنین گیربکس اتومبیل توسط مکانیک در تعمیرگاه استفاده میشود. دستگاه استند موتور در دو مدل ساده بدون گیر بکس و یا گیربکس دار دستی و گردان یا دورانی ساخته شده است. نگهدارنده ساده در چهار حالت و توسط پین موتور را در حالت ایده آل که تعمیرکار تمایل دارد نگه میدارد ولی در مدل گیربکس دار مکانیک میتواند در هر زاویه ای که تمایل دارد موتور را برای تعمیر نگه دارد

جک سوسماری پرکاربرد ترین تجهیزات تعمیرگاه مدرن

جک سوسماری برای بلند کردن ماشین و یا هر نوع وسیله نقلیه دیگر استفاده میشود. جک سوسماری به دو دسته جک سوسماری و جک روغنی تقسیم میشود.

جک روغنی توانایی بلند کرد فقط یک طرف از خودرو را دارد و جک سوسماری توانایی بلند کردن کل خودرو را دارد.از جک سوسماری عموما برای تعمیر خودرو و یا تعویض چرخ خودرو استفاده میشود

از انواع جک سوسماری

جک سوسماری کورسی با طول کوتاه،ظرفیت 2تا3تن و مناسب خودروهایی با ارتفاع کم میباشد

جک سوسماری پایه بلند:طول بلند،ظرفیت 3تا 5تن و مناسب برای تعمیرگاه ها ،تعویض روغنی، و لاستیک فروش ها میباشد

جک سوسماری بادی:مناسب برای بلند کردن خودرهای سنگین میباشد و با استفاده از فشار باد و شیر تخلیه میتوان ماشین را به پایین آورد.

بکس بادی یکی از مهم ترین تجهیزات تعمیرگاه مدرن

بکس بادی و یا اچار بادی جهت باز و بسته کردن انواع پیچ و مهره کاربرد دارد.از بکس بادی در تعمیرگاه ها برای تعمیر،سرویس و تعویض قطعات خودرو،آچار کشی خودرو،باز و بسته کردن انواع پیچ های محور، بررسی جلوبندی و موتور خودرو بکار گرفته میشود.

ترکمتر

ترکمتر وسیله اعمال نیروی مشخص و مورد نظر کاربر در ظرایط مشخص به پیج میباشد.به زبان ساده تر به آچاری گفته میشود که به میزان مشخص و مورد نظر یک پیچ را سفت کند. از ترکمتر برای تعمیرات موتوری و سرسیلندر ،سیستم تعیلق و انتقال قدرت،تریم و فضای داخلی،قطعات منفصله بدنه،سیستم ترمز و چرخ و جعبه دنده استفاده میشود. از انواع ترکمتر میتوان به ترکمتر تقه ای،ترکمتر کمرشکن،ترکمتر عقربه ای و ترکمتر دیجیتال اشاره کرد.

 • ترکمتر تقه ای: زمانی که به تنظیمات گشتاور صحیح میرسد صدایی تولدی میکند که به راحتی قابل شنیدن است و سپس اهرم از هم باز میشود.
 • ترکمتر کمرشکن:این ترکمتر میتواند انواع مختلف اتصالات را به هم محکم کند و پس از رسیدن به ناحیه گشتاور مناسب با خم شدن لولا مکانیک را متوجه میکند.
 • ترکمتر عقربه ای:این ترکمتر دارای دو عقربه میباشد که میزان نیروی اعمال شده بر گشتاور را نمایش میدهد،عقربه دوم بیشترین گشتاور اعمال شده را نشان میدهد.
 • ترکمتر دیجیتال:این ترکمتر هیچ قطعه با بخش متحرکی ندارد و با استفاده از سنسور کار میکند.این آچار میزان نیروی چرخشی وارد شده را اندازه گیری میکند و از طریق صفحه به کاربر نمایش میدهد

پرس هیدرولیکی

پرس هیدرولیکی دارای یک صفحه در قسمت پایینی خود برای پرس کردن یک قطعه با اعمال فشار بر روی آن برای له کردن اجسام استفاده میشود.

از انواع پرس هیدرولیکی به پرس های دستی اهرمی،پانج دستی به کمک اهرم،پرس شکل دهی با کمک اهرم،پرس برشکاری با مکانیزم پیچ و شانه،پرس مونتاژ با اهرم دستی،پرس شکلدهی با مدار هیدرولیکی دستی میتوان اشاره کرد.

قطعه شور

قطعه شور یکی از دستگاه های مجهز تعمیرگاهی میباشد که میتوان با استفاده از آن قطعات مکانیکی ماشین ،سیلندر ماشین  را با این قطعه شور از براده،چربی و روغن پاک نمود. بیشترین کاربرد این دستگاه مربوط به قطعاتی از ماشین است که شستشوی آن بسیار سخت است.این دستگاه جایگزین بسیار مناسبی برای شستشو با گازوییل،بنزین و نفت میباشد. 

در این مقاله به معرفی و بررسی تجهیزات تعمیرگاه مدرن پرداختیم تا با دانستن این موارد بتوانید بهترین تعمیرگاه خود را داشته باشید.