فرمان اتومبیل، یکی از اصلی‌ترین اجزای برای هدایت خودرو و تنظیم جهت حرکت آن است. به همین دلیل نیز، میزان بودن آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. اتومبیل‌ها، به مرور زمان و با استفاده مکرر، از ناحیه جلوبندی، دچار آسیب و ایراداتی همچون برهم خوردن زاویه چرخ‌ها می‌شوند. وقتی زاویه چرخ و فرمان بهم بخورد، فرمان از حالت میزان بودن خارج می‌شود. این حالت با نشانه‌هایی همچون وسط نبودن غربیلک فرمان در هنگام حرکت در خط مستقیم، همراه است و باید به سرعت پیگیری و برطرف شود تا منجر به بروز حادثه نشود. ما نیز در ادامه این مطلب، نشانه‌های میزان نبودن فرمان اتومبیل را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید. اما بهتر است پیش از پرداختن به این نشانه‌ها، کمی بیشتر به بررسی اهمیت میزان بودن فرمان اتومبیل بپردازیم و در این مقاله به بررسی نشانه های تنظیم نبودن فرمان میپردازیم.

میزان بودن فرمان اتومبیل به چه معناست و چرا مهم است؟

با چرخاندن فرمان اتومبیل توسط راننده، این چرخش از طریق اجزای سیستم فرمان که شامل غربیلک، ستون، جعبه و اهرم بندی است، به حرکت افقی تبدیل شده و به چرخ‌ها منتقل می‌شود. پیشتر اشاره کردیم که فاصله میان بخش جلویی و عقبی چرخ‌ها را به عنوان میزان فرمان می‌شناسند. به این ترتیب، یکسان بودن اندازه دهانه جلو و عقب در چرخ‌های جلویی خودرو نیز به عنوان میزان بودن فرمان خودرو تعبیر می‌شود. حال اگر این فاصله، یکسان نباشد مشکلات زیر را به وجود می‌آورد:

  • فرمان پذیری و کنترل اتومبیل، در سرعت‌های بالا با مشکل مواجه می‌شود.
  • به مرور زمان لاستیک‌های جلوی اتومبیل دچار ساییدگی می‌شوند.
  • امکان واژگونی خودرو در سرعت بالا و حتی در مسیرهای مستقیم نیز افزایش می‌یابد.
  • فرمان خودرو، در هنگام پیچیدن به چپ و راست و یا برگرداندن از پیچ‌هایی که به شکل U هستند، سفت شده و مقاومت می‌کند.

تنظیم کردن این فاصله را می‌توان به تعمیرکاران گوناگونی سپرد اما باید علت آن را نیز پیدا کرد و به صورت ریشه‌ای، مشکل را برطرف نمود.

نشانه ها و روش های شتخیص تنظیم نبودن فرمان ماشین

چرا میزان فرمان اتومبیل بهم می‌خورد؟

در شرایطی همچون بروز حوادث و تصادفات شدید، رانندگی نادرست و نامناسب، عبور از دست اندازها و ناهمواری‌های زیادی که در سطح شهر وجود دارند، آسیب به بخش جلوبندی خودرو و یا حتی تنظیم نکردن درست فرمان از همان ابتدای رانندگی با خودرو، میزان بودن بودن فرمان بهم می‌خورد. به همین جهت نیز کارشناسان اتومبیل همواره توصیه می‌کنند تا سالانه یک بار میزان بودن فرمان را چک کنید و در صورت نیاز، آن را مجددا تنظیم کنید.

نشانه‌های تنظیم نبودن فرمان خودرو کدامند؟

در خودروهایی که دارای فرمان هیدرولیک هستند، تشخیص تنظیم نبودن فرمان خودرو کمی سخت است. اما به طور کلی نشانه‌هایی که تنظیم نبودن فرمان را نشان می‌دهند عبارتند از:

تغییر در حالت قرارگیری غربیلک فرمان

یکی از روش‌های تشخیص میزان نبودن فرمان خودرو، توجه به حالت قرارگیری غربیلک فرمان است. طبیعی است که غربیلک فرمان، در مسیرهای مستقیم همانند بزرگراه‌ها باید کاملا صاف و تراز باشد. البته که کج بودن غربیلک خودرو نیز همواره نشان دهنده تنظیم نبودن فرمان نیست. چرا که ممکن است تعمیرکار جلوبندی، در هنگام میزان کردن فرمان اتومبیل، به وضعیت تراز بودن غربیلک توجهی نکرده باشد. بنابراین می‌توان چنین گفت که هرگونه تغییر در وضعیت قبلی غربیلک فرمان، به معنای تغییر در تنظیم آن است.

ساییدگی شدید در لاستیک‌ها و از بین رفتن سریع آنها

اگر فرمان اتومبیل به درستی تنظیم نشده باشد، لاستیک‌های جلویی، در کوتاه‌ترین زمان ممکن ساییده و صاف می شوند. به این ترتیب، نه تنها مجبور خواهید بود تا یک دست لاستیک نو بخرید. بلکه زمانی که تازه متوجه اهمیت تنظیم بودن فرمان و میزان فرمان هم می شوید.

کشیده شدن فرمان

کشیده شدن فرمان، با توجه به نوع اتومبیل و همچنین شکل و جهت میزان نبودن فرمان، متفاوت است. فرمان اتومبیل ممکن است به چپ یا راست بکشد و یا به سمتی که فرمان متمایل است، حرکت کند. اصطلاحا در این حالت گفته می‌شود که فرمان گیج است، برای حرکت به طور مستقیم، مقاومت می‌کند و در نهایت منحرف می‌شود.

در صورت مواجه شدن با هر یک از این نشانه‌ها باید هر چه سریع‌تر اتومبیل خود را جهت تعمیر و تنظیم فرمان، به مراکز خدمات پس از فروش و نمایندگی‌ها و یا تعمیرگاه‌هایی که افراد مجرب و کارآزموده در آنها فعالیت دارند، ببرید و در اسرع وقت مشکل تنظیم نبودن فرمان را برطرف کنید تا از بروز حوادث و مشکلات گوناگون در هنگام رانندگی جلوگیری شود.

فرمان خودرو چگونه تنظیم می‌شود؟

امروزه، تنظیم نبودن فرمان خودرو، با استفاده از دستگاه‌های خاص و تکنولوژی‌های پیشرفته و روز دنیا مورد بررسی قرار می‌گیرد. یکی از پیشرفته‌ترین و بروزترین دستگاه‌های تنظیم فرمان، دستگاه 8 سنسوره وایرلس سه بعدی است که نسبت به انواع 4 سنسوره، 2 سنسوره الکترونیک و نابلودار پروژکتوری آن بسیار بهتر و دقیق‌تر عمل می‌کند. اما عملکرد این دستگاه‌ها به چه صورت است؟

تمامی دستگاه‌های بررسی تنظیم فرمان، بر اساس اندازه گیری دهانه چرخ، سر چرخ، جلو یا عقب بودن چرخ‌ها و غربیلک فرمان، به تعیین میزان بودن یا نبودن فرمان اتومبیل می‌پردازند. به عبارت بهتر، دستگاه تنظیم فرمان، با کمک چند سنسور، اندازه‌ گیری‌های لازم را انجام می‌دهد و سپس با تجزیه و تحلیل اطلاعات بدست آمده، به اپراتور توصیه می‌کند تا چرخ‌ها و سیستم فرمان را به چه صورت تنظیم کند. پس از تنظیم این موارد، دوباره از دستگاه استفاده می‌شود تا از میزان بودن فرمان خودرو اطمینان حاصل شود.

تشخیص تنظیم فرمان اتومبیل در منزل

اگر در حین حرکت با اتومبیل، نشانه‌های تنظیم نبودن فرمان را مشاهده کردید و به هر دلیلی امکان بردن اتومبیل به تعمیرگاه را ندارید، می‌توانید میزان فرمان را در منزل با کمک یک تراز، جعبه و یا به طور چشمی چک کنید. برای این کار کافی است تا ابتدا اتومبیل را روی سطح کاملا صاف پارک کنید، سپس یک صندوق چوبی یا کارتن که ساختار کاملاً مکعبی داشته باشد را روی زمین قرار دهید و آن را به چرخ اتومبیل بچسبانید. در این شرایط اگر چرخ حتی به مقدار کمی، کج شده باشد، قابل تشخیص خواهد بود. اگر چرخ اتومبیل شما کج شده باشد، باید اتومبیل را نزد تعمیرکار و اشخاصی که در تعمیر جلوبندی تخصص دارند، ببرید تا مشکل را برای شما برطرف نمایند.

در این مطلب به بررسی نشانه‌های تنظیم نبودن فرمان اتومبیل پرداختیم و دیدیم که در صورت دیده شدن هر یک از نشانه‌ها باید هر چه زودتر، مشکل سیستم فرمان را تشخیص داده و آن را برطرف نمود. امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت کافی را برده باشید و با ما در دیگر مقالات وب‌سایت ابزار ایوبی نیز همراه باشید.